PL

O WYSTAWIE

Wystawa fotografii lotniczej Kacpra Kowalskiego w galerii sztuki współczesnej Przypływ w Gdyni.

W ciągu dwudziestu kilku lat, które minęły od mojego pierwszego lotu, wiele się zmieniło. Założyłem rodzinę, moje dzieci zdążyły pójść do szkoły, a ludzi w powietrzu zastąpiły drony. Cały świat jest sfotografowany i dostępny w telefonie. Każdy fragment mapy został zinterpretowany i powielony na tysiące sposobów.
A mnie wciąż ciągnie w powietrze. Nadal włóczę się
po niebie. Interesuje mnie bardziej to co czuję, gdy patrzę, niż to co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już
nie patrzę. To mój rytuał. Wchodzę w pewien stan medytacji – uważności może. A potem fotografuję.
Z wykształcenia jestem architektem i ten zawód ukształtował mój sposób patrzenia. Analizuję treść pejzaży, a wynik przedstawiam w formie abstrakcyjnych, harmonijnych zdjęć. Czasem są jak szkice, które zawierają wielowarstwowe informacje o świecie,
czasem jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi.

Nieustannie poszukuję – nowych spojrzeń na miejsce, w którym mieszkam, nowych zjawisk, które przez tyle lat przegapiłem. Fascynuje mnie obserwowanie, dlaczego z bezkresu krajobrazu, który mam do dyspozycji, moją uwagę przykuwa akurat to a nie inne miejsce. Refleksje rodzą kolejne pytania. One nigdy się nie skończą.

Kacper Kowalski

Kacper Kowalski – artysta wizualny, fotograf, pilot wiatrakowcowy i paralotniarz. Trzykrotny laureat nagrody World Press Photo, autor książek fotograficznych.
Z wykształcenia architekt. Jest reprezentowany przez agencję fotografii dokumentalnej Panos Pictures oraz galerie sztuki: Bildhalle w Amsterdamie i Atlas Gallery w Londynie. Mieszka i pracuje w Gdyni.

wystawa: Kacper Kowalski ON AIR
kuratorka: Agata Abramowicz 
13.06 ~ 06.10.2024 
otwarcie galerii i wernisaż wystawy:
czwartek, 13 czerwca 2024
w godzinach 18:00-21:00

Wystawa fotografii lotniczej Kacpra Kowalskiego w galerii sztuki współczesnej Przypływ w Gdyni.

Pierwsza wystawa
malarstwa macieja
Głogowskiego

6.07.2024

Pierwsza wystawa
malarstwa macieja
Głogowskiego

6.07.2024

WED. ~ FRI. 2:00 pm~ 6:00 pm
SAT. 10:00 am ~ 2:00 pm

UL. 3 MAJA 27~31/30,
GDYNIA